Základní škola a mateřská škola Pavlíkov, okres Rakovník

Vítejte

Škole bylo již 150 let

Naší školičce bylo už 150 let

Řada z Vás si možná vzpomene na léta své školní docházky. Je obecně známou skutečností, že na venkovských tzv. malotřídních školách byly položeny základy dalšího vzdělání řadě vynikajících odborníků, jako jsou lékaři, právníci, učitelé, technici nebo obchodníci. Tito lidé dnes s odstupem času s úctou vzpomínají na svého řídícího učitele, kamarády a pestrý školní život v malém kolektivu. Psal se rok 1856 a naše škola byla před sto padesáti lety povýšena na samostatnou filiální školu. Od té doby funguje v Pavlíkově bez přerušení výuky.

 

Image1sm (10K)      Image2sm (12K)

Staré školní fotografie (pro zvětšení klikněte na fotografii)

Image3sm (11K)      Image4sm (10K)

 

Malá venkovská škola má totiž celou řadu předností. Umocňuje v žácích a všech přítomných pocit domácího prostředí, umožňuje ušetření času a stresu v prvních letech školní docházky dojížděním do velkých škol. Dnes tyto malé školičky pomalu a jistě zanikají důsledkem ubývajícího počtu žáků. Co je příčinou této skutečnosti? Někteří rodiče se mylně domnívají, že městské školy poskytnou jejich dětem kvalitnější vzdělání. Ale jak často má žáček možnost projevit se ve třicetičlenném kolektivu třeba při čtení? Kolikrát lze vyvolat žáka při matematice a vysvětlit mu správný postup v takto velkém kolektivu? Vzhledem k menším počtům žáků ve třídách na malotřídních školách se žáci dostanou častěji ke slovu a nemají obavy z neúspěchu. Díky sloučení ročníků ve třídě získávají větší samostatnost a jistotu v sebe sama při práci.

 

Image6sm (22K)      Image7sm (22K)

Dnešní třídy Základní školy a mateřské školy Pavlíkov (z roku 2005/2006)

Image8sm (21K)      Image9sm (12K)

 

V naší malotřídce utváříme všichni jednu rodinu. Neexistuje anonymita, všichni se velmi dobře známe, známe rodinné zázemí všech dětí. Toto vše má vliv již v zárodku na potlačení vztahů dětí k negativním jevům – drogové závislosti, či dětské kriminalitě. Tím, že jsme se v roce 2003 spojili s mateřskou školou, této věci ještě přispělo. Žáci zde nacházejí klidnou, kamarádskou atmosféru, ztrácejí pocit strachu. Samozřejmě, že i zde záleží na dobrém vedení a zájmu pedagogů. Jde nám o to, aby všechny děti byly ve škole spokojené, aby získaly kvalitní základní vzdělání a tím mohly ve svých znalostech konkurovat žákům z městských škol. Přeji naší škole, aby prožila v následujících letech dalších úctyhodných 150 let bez přerušení výuky, takových, jaké si v roce 2006 slavnostně připomínáme.

 

Administrace
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace