Základní škola a mateřská škola Pavlíkov, okres Rakovník

Vítejte

Putovní matematicko-logická dílna (MAP)

Putovní matematicko – logická dílna

 

První štace ZŠ Pavlíkov – konec září – říjen 2021

Velmi nás potěšilo prvenství s dílnou, která obsahuje tři boxy společenských her vybrané pro 1. stupeň ZŠ, didaktických hraček a logických hlavolamů. Protože jsme byli první na řadě, tak nás čekalo i seznamování a rozbalování. Během pár hodin jsem zjistila, co která hra obsahuje, vybalila všechny součástky a zajistila tak snadné půjčování pro mé kolegy a kolegyně. Protože jsme spojeni i s MŠ, byly pozvány i paní učitelky ze školky. Vyzkoušeli jsme během měsíce myslím vše. Každého zaujalo něco jiného. Někdo sáhl po známém, jiný vstoupil do neznáma. Každý box dostal seznam, abychom věděli, kam co vracet a lísteček, co si kdo půjčuje.

Co jsme si vyzkoušeli a oblíbili?

Hra kolik je hodin. Nejdříve jsme museli, díky překladu, jak se říká - přijít hře na kloub. Pak jsme ji hráli hned několikrát a pár týdnů po sobě. Bavila hlavně děvčata. Celá hra není jen o hodinách, ale o tom, co se během dne dělá. Je to super hra, a pokud ji někde uvidíte, tak pořiďte.

Další oblíbené byli tvořivé stavěcí hry – Tetris, Magformers, Magnetické parkety – vše si děti vyzkoušely a moc je to bavilo. Tvořili podle návodů, ale také podle své fantazie. Ba naopak jsme zjišťovali, že chybí další stavební materiál – kostky a tvary.

Také jsme zavítali do hlubin hlavolamů – sirkolamy nám občas daly pěkně zabrat, Fantastické karty jsme uchopili po svém – vymýšleli jsme kombinace a hry, Tučňáci na ledu občas provětrali mozkové závity i dospělým – je to velmi kreativní hra.

Pokud se týká těch nejmenších – stačili Goblíci nebo PixIt. Goblíci je nácvik na piškvorky, hra na pár minut. Pix it – obsahuje velmi příjemný materiál na rozvoj jemné motoriky, doporučuji všem vyzkoušet. Další skvělou hrou Ulov si 10 – sbírání kartiček s čísly – součet 10. Velmi hezké – počítání pro 1. ročník, cvičení na postřeh, bystrost.

Zajímavé hry dále jsou:

Vzhůru na matematiku 1, 2 – myslím, že by mohli fungovat dobře na 1. stupni na každé základní škole. Chválím nápad a výtvarné provedení.

Tangramy – ještě k tomu chybí nějaké obrázky, ale takto se dá ve fantazii stavět cokoli.

Kostky s násobilkou – asi zná většina pedagogů s praxí, ale v nebarevné podobě. Možná, že na mnohých školách ještě tato didaktická pomůcka je.

Dotykové geometrické tvary – velmi hezké, máme trochu jinou verzi a věřte, že žáci velmi milují. Zjišťují, že bez očí, pouze na dotek to není tak lehké.

Boxy obsahují i něco těžkého:

V kostce – Příroda, ČR, Vynálezy, Města – dosti náročné, protože časomíra je neúprosná. Mnoho žáků ani nestihlo přečíst, pouze prohlíželi obrázky.

Obchod – Hra o nakupování – velmi zajímavé, ale do výuky časově náročné, možná školní družina nebo klub.

Domino třístranné – na první pohled vypadá tak jednoduše, ale bohužel žáci poznali, že to tak jednoduché není, moc si neoblíbili, museli se velmi snažit….

Děkujeme za možnost si vše osahat, vyzkoušet a dát žákům příležitost ochutnat něco nového, nezvyklého. Budeme se těšit někdy na zopakování.                     

Mgr. Jana Sýkorová

Fotografie v galerii.

 

Administrace
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace