Základní škola a mateřská škola Pavlíkov, okres Rakovník - Mléko a my

Základní škola a mateřská škola Pavlíkov, okres Rakovník

Vítejte

Mléko a my


Realizace projektu, ITV:      25.10. 2017

Žáky jsme rozdělili do 4 skupin a připravili jsme pro ně ve 4 učebnách 4 různé dílny trvající 45 minut. Během dopoledne tedy každý žák prošel všechna připravená zaměstnání a seznámil se, uvařil, poznal nebo ochutnal vše o mléku a mléčných výrobcích. Na škole máme žáky od 1. do 5. ročníku, proto byly skupiny  vytvořeny tak, aby v  každé skupině byli žáci všech ročníků. Starší mohli pomoci mladším a mladší se učili od starších.

Cíl projektu, ITV:

- vytvoření pozitivního vztahu k mléku a mléčným výrobkům

- prohloubení  dosavadních zkušeností v této oblasti, sdělení možnosti výskytu alergií nebo nesnášenlivosti mléka a mléčných produktů

- předávání  teoretických znalostí,  zážitkových a praktických dovedností a zkušeností

- vnímání mléka, mléčných výrobků všemi smysly, provádění praktických  činností než při běžné výuce (příprava, výroba, podávání pokrmů, práce se spotřebiči)

- spolupráce, tolerantnost, kultivace chování, schopnost přijímat jiné názory a informace, pomoc mladšímu a jiné pozitivní chování uvnitř vytvořené skupiny.

 

První učebna - Pracovní list o zvířátkách, která dávají mléko a videa z internetu - dojení, jak vyrobit sýr, jogurt, tvaroh, máslo, nanuky. Znalost mléčných výrobků, složení mléka.

Druhá učebna - historie, vývoj, současnost + návrh obalu na mléko, jogurt. Ceny mléka dříve a nyní.

Třetí učebna - hostíme spolužáky při slavnostním setkání - vaříme - pudink, podáváme mléčný koktejl a  banán v čokoládě se šlehačkou. Postup práce, suroviny na výrobu, seznámení se s kuchyňskými pomocníky, podíl žáků na samotné přípravě, výrobě a podávání pokrmů (šlehání šlehačky, zdobení barevným mákem, vaření pudinku, čokolády, mixování ovoce, mléka, koktejlu apod.)

Čtvrtá učebna - ochutnávky - mléko, různé jogurty, pomazánky, různé sýry, seznámení s výrobky z nedaleké farmy Slabce.

Mgr. J. Sýkorová

 

 

rubrika: Účast ZŠ v projektech


vloženo: 08.11.2017 uživatel: Petr Šiler