Základní škola a mateřská škola Pavlíkov, okres Rakovník - Projekt - Čteme našim nejmenším

Základní škola a mateřská škola Pavlíkov, okres Rakovník

Vítejte

Projekt - Čteme našim nejmenším


Čteme našim nejmenším

Protože jednu ze součástí naší školy tvoří mateřská škola, dlouho jsme přemýšleli, jak prohloubit vzájemnou spolupráci tentokráte  v oblasti čtenářských dovedností.

V současné době se děti předhánějí v tom, kdo jaký má počítač, jakou hru momentálně hraje, kolik bylo poražených, či jaké zbraně ve hře použil. Kdo nemá velkou televizi, je podceňován, kdo nesleduje trikové až příliš fantastické „pohádkofilmy“ není in. Ze současných nejatraktivnějších  dětských  „hraček“  na prvním místě vítězí tablet. Samozřejmě, že tento elektronický fenomén má něco do sebe a určitě se jeho majitel manipulací  naučí spoustu věcí , ale dítěti školního věku by měla patřit do ruky přeci jen kniha.

Kniha je studnice vědomostí, prohlubuje dovednost přemýšlení, asociace, seznamuje čtenáře s novými a novými příběhy z historie i současnosti, prohlubuje komunikaci a  předkládá  nové pojmy a hlavně rozšiřuje slovní zásobu. Knihovna, alespoň malá, by neměla chybět v žádné rodině.

Jelikož jedním z našich úkolů je vzbuzovat u dětí zájem o četbu, rozhodli jsme se, že kromě učitelů, budou předčítat i sami žáci. Ale nikoliv ve třídě ostatním vrstevníkům. Komu tedy ? Přeci těm nejmenším, těm , se kterými  se zdravíme  každé ráno v budově, vídáváme je cestou na tělocvik, na zahradu, střídáme se s nimi na obědě, … , protože tvoří celou naši školní rodinu. Našim malým „školkařům“.

Z našich tříd vybíráme nejlepší čtenáře (mj. později i v první třídě), kteří po obědě průběžně během roku navštěvují děti v mateřské školce (je výhodou, že se nachází přímo v budově školy) a jim před spaním předčítají. Děti poslouchají, protože je to  pro ně opět něco nového, za malinkou chvilku zavírají očka a vydávají se na cestu ke spánku, doprovázeného fantazijními představami předčítané knihy. 

Tato činnost průběžně prostupuje naší školní prací  i v letošním školním  roce  2016/2017.

 

                                                                   Mgr. Petr Šiler, ZŠ a MŠ Pavlíkov

rubrika: Účast ZŠ v projektech


vloženo: 14.09.2015 uživatel: Petr Šiler